O nás

Novavax, Inc. je moderní biotechnologická společnost vyvíjející vakcíny nové generace proti závažným infekčním chorobám. V květnu 2020 se její součástí stala společnost Praha Vaccines a.s. v Bohumile u Kostelce nad Černými lesy, začátkem října 2020 došlo k jejímu přejmenování na NOVAVAX CZ a.s.. Plánuje se zde od roku 2021 vyrábět vakcína proti COVID-19.

Novavax je předním inovátorem ve vývoji vakcín. Pro své již vyvinuté očkovací látky proti chřipce, RSV, ebole atd. používá patentovanou rekombinantní technologickou platformu, která pro efektivní produkci vysoce imunogenních nanočástic využívá genetické inženýrství. Díky tomu není třeba pracovat s rizikovými biologickými materiály.

Závod Praha Vaccines má nejmodernější výrobní zařízení na výrobu a testování vakcín a biologických látek. Má vysokou úroveň biologického zabezpečení, které umožňuje i práci s patogenními organismy.

V rámci akvizice Praha Vaccines se k Novavaxu připojilo přibližně 150 zaměstnanců se zkušenostmi s výrobou vakcín. Vzniklo tak jedinečné spojení špičkového know-how, výrobního zařízení a zkušeností.

Akvizice Praha Vaccines byla podpořena dohodou o financování Novavaxu s CEPI (Koalice pro inovace v připravenosti na epidemie, Coalition for Epidemic Prepardness Innovations), což Novavaxu umožňuje testovat vyvinuté vakcíny v klinických studiích i významně rozšířit výrobní kapacitu.

CEPI poskytla zhruba 388 milionů dolarů na financování klinického vývoje a zabezpečení velkoobjemové výroby vakcíny proti COVID-19.