Novavax kupuje Praha Vaccines v České republice

02.06.2020

Novavax rozšiřuje ve velkém měřítku globální výrobní kapacitu

Novavax kupuje Praha Vaccines v České republice

Roční výrobní kapacita přes 1 miliardu dávek vakcínového antigenu COVID-19

GAITHERSBURG, Md., 27. května 2020 (GLOBE NEWSWIRE) - Novavax, Inc. (NASDAQ: NVAX), moderní biotechnologická společnost vyvíjející vakcíny nové generace pro závažné infekční choroby, dnes oznámila akvizici společnosti Praha Vaccines a.s., která je součástí skupiny Cyrus Poonawalla, za cca 167 milionů USD. Akvizice zahrnuje výrobní zařízení a související majetek v Bohumili v České republice. Očekává se, že závod poskytne roční kapacitu přes 1 miliardu dávek antigenu počínaje rokem 2021 pro NVX-CoV2373, kandidáta na vakcínu Novavax COVID-19. NVX ‑ CoV2373 vakcína byla vytvořena na základě stabilního rekombinantního povrchového S-proteinu koronaviru, vyrobeného pomocí vlastní technologie a zahrnuje patentované adjuvans Novavax Matrix-M ™.

"Výrobní kapacita je kritickou součástí naší strategie, abychom dodali vakcínu na COVID-19 v dostatečném množství," řekl Stanley C. Erck, prezident a generální ředitel společnosti Novavax. "Tato akvizice poskytuje životně důležitá aktiva potřebná k výrobě více než 1 miliardy dávek ročně. Souběžně se zvyšováním produkce v Bohumili budeme pokračovat v úsilí o rozšíření kapacity výroby v USA a Asii a zvýšení produkce Matrix-M tak, aby odpovídala kapacitě výroby na více místech po celém světě. "

Akvizice zahrnuje nejmodernější výrobní zařízení na výrobu vakcín a biologických látek o velikosti 14000 metrů čtverečních a další podpůrné budovy, spolu se stávajícími zaměstnanci a veškerou související a požadovanou infrastrukturou. Praha Vaccines dokončuje rekonstrukci, která zahrnuje možnost výroby vakcín s biologickým zabezpečením úrovně 3 (BSL-3). V rámci této transakce se k Novavaxu připojilo přibližně 150 zaměstnanců s významnými zkušenostmi s výrobou vakcín.

Akvizice Praha Vaccines je podporována dohodou o financování Novavaxu s CEPI (Koalice pro inovace v připravenosti na epidemie, Coalition for Epidemic Prepardness Innovations), což Novavaxu umožňuje významně rozšířit výrobní kapacitu. Novavax bude spolupracovat se Serum Institute of India (SII), součástí skupiny Cyrus Poonawalla, na zvýšení úrovně výroby v závodě Bohumil do konce roku 2020.

"Věříme, že Novavax a Praha Vaccines ukazují ideální spojení schopností a odborných znalostí v rozvoji inovativních vakcín, které jsou životně důležité v této kritické době," řekl Cyrus Poonawalla, předseda a zakladatel skupiny Cyrus Poonawalla. "Jsme přesvědčeni, že technologie a zaměstnanci jsou v dobrých rukou a těšíme se na pokračování spolupráce s Novavaxem."

V březnu 2020 SII a Novavax oznámily komerční dohodu o používání patentovaného adjuvans Matrix-M ™ společnosti Novavax s kandidátem na SII vakcínu proti malárii, v současné době v klinické studii fáze 2b.

NVX-CoV2373

NVX ‑ CoV2373 je kandidát na vakcínu vytvořený z genetické sekvence SARS ‑ CoV ‑ 2, viru, který způsobuje onemocnění COVID-19. NVX ‑ CoV2373 byla vytvořena pomocí rekombinantní nanočásticové technologie Novavaxu pro výrobu antigenu odvozeného od proteinu koronavirusového (S) proteinu a obsahuje patentované adjuvans Matrix-M ™ založené na rostlinném saponinu pro posílení imunitní odpovědi a stimulaci vysokých hladin neutralizačních protilátek. V předklinických studiích NVX ‑ CoV2373 prokázala účinnou vazbu s receptory, které využívá virus pro vstup do buněk, což je kritický aspekt účinné ochrany vakcíny. Klinická studie fáze 1 s NVX-CoV2373 byla zahájená v květnu 2020, s předběžnými výsledky imunogenicity a bezpečnosti očekávanými v červenci 2020. Coalition for Epidemic Prepardness Innovations (CEPI) investuje zhruba 388 milionů dolarů na financování klinického vývoje NVX-CoV2373.

Matrix-M ™

Novavaxem patentované adjuvans na bázi saponinů Matrix-M ™ prokázalo silný a dobře tolerovaný účinek, kdy do místa injekce antigenu přitáhne zvýšené množství antigen prezentujících buněk (APC) a tím dojde ke zvýšení přítomnosti antigenu v lokálních lymfatických uzlinách, čímž se zvýší imunitní odpověď.

O společnosti Novavax

Novavax, Inc. (Nasdaq: NVAX) je moderní biotechnologická společnost, celosvětově zlepšující zdraví díky vývoji a komercializaci inovativních vakcín, čímž předchází závažným infekčním onemocněním. Novavax nedávno zahájil vývoj NVX-CoV2373, kandidáta na vakcínu proti SARS-CoV-2, viru, který způsobuje COVID-19, přičemž výsledky klinické studie fáze 1 se očekávají v červenci 2020. Dále vyvinul NanoFlu ™, což je kvadrivalentní vakcína na bázi nanočástic proti chřipce, která splnila všechny primární cíle v klíčové klinické studii fáze 3 u dospělých. Oba kandidáti na vakcínu obsahují patentované adjuvans Matrix-M ™ založené na bázi saponinu, aby došlo ke zvýšení imunitní odpovědi a ke stimulaci vysoké hladiny neutralizujících protilátek. Novavax je předním inovátorem rekombinantních vakcín; jeho patentovaná rekombinantní technologická platforma kombinuje sílu a rychlost genetického inženýrství pro efektivní produkci vysoce imunogenních nanočástic za účelem řešení naléhavých celosvětových zdravotních potřeb.

Pro více informací navštivte www.novavax.com a spojte se s námi na Twitteru a LinkedInu.